V tomto článku vás provedeme nejkrásnějšími cyklotrasami v Českém ráji, což je jeden z nejmalebnějších regionů Čech. Při cyklistickém dobrodružství budete mít možnost objevovat úchvatné pískovcové skály, romantická údolí a malebná jezera. Projedeme se kolem starobylých městských hradeb, barokních zahrad a slavných galerií. Popsané trasy jsou vhodné pro cyklisty všech úrovní dovedností a nabízejí nejen krásu přírody, ale také obohacení kulturními zážitky.

  1. Trasa: Cyklovýlet kolem historických hradeb Na této trase se můžete vydat kolem městských hradeb, které mají bohatou historii a architekturu. Například se projedete kolem Hradčan v Praze, které patří mezi nejvýznamnější kulturní památky v České republice. Hradčany jsou součástí Pražského hradu, který je největším hradem na světě a sídlem českých králů a prezidenta.
  2. Trasa: Barokní zahrady a paláce Tato trasa vás zavede k nádherným barokním zahradám a palácům, které jsou svědectvím bohaté historie a umění. Můžete se zastavit v Lednici, kde se nachází Lednický zámek s rozsáhlým parkem. Lednický zámek je významnou kulturní památkou a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Dalším zajímavým místem je Kroměříž, kde se nachází barokní zahrady a zámek, který je také zařazen na seznam UNESCO.
  3. Trasa: Galerie a muzea na kole Během této trasy se můžete vydat na cyklovýlet kolem slavných galerií a muzeí. Například navštivte Národní galerii v Praze, která je nejvýznamnější galerií v České republice a má bohaté sbírky uměleckých děl. Dalším zajímavým místem je město Olomouc, kde se nachází Muzeum umění s rozsáhlou kolekcí výtvarného umění.
  4. Trasa: Historická města a památky Tato trasa vás zavede kolem historických měst a památek, které jsou svědectvím bohaté historie a architektury. Můžete se vydat po cyklostezce po Královské cestě v Kutné Hoře, která je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Kutná Hora je známá pro své historické centrum s dominantním chrámem sv. Barbory a kostnicí, kde jsou vystaveny kosti zemřelých.
  5. Trasa: Kulturní klenoty v přírodě Poslední trasa vás zavede ke kulturním klenotům, které se nacházejí v přírodním prostředí. Například se můžete vydat na cyklovýlet kolem skalního města Adršpach-Teplice, které je přírodní rezervací a nabízí unikátní skalní útvary. Dalším zajímavým místem je Litomyšl, kde se nachází Litomyšlský zámek, který je také zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Litomyšlský zámek je příkladem renesanční architektury a hostí slavný hudební festival Smetanova Litomyšl.

Při cyklovýletu v Českém ráji je bezpečnost na prvním místě. Doporučujeme vám nainstalovat cyklolarm, který vám pomůže zvýšit viditelnost a bezpečnost na silnicích. Cyklolarm je skvělým doplňkem vaší cyklistické výbavy a poskytuje vám větší klid a pohodu při jízdě v této malebné krajině.